Moda Damska

Jak przygotować się do jazdy na rowerze zimą?

09 lis, 20

Mimo tego, że jazda na rowerze kojarzy nam się głównie z latem, wiele osób nie rezygnuje z tej aktywności także w sezonie zimowym. Dla wielu z nas, rower jest normalnym środkiem transportu, z którego korzystamy niezależnie od pogody. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak ubieramy się podczas jazdy na rowerze zimą, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Zimowa odzież na rower – zaplanuj ją wcześniej

Nie bez przyczyny co roku powtarza się, że zima zaskakuje kierowców. Nie popełniaj tego błędu i wyposaż się w odzież ochronną dużo wcześniej. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, kiedy atakują nagłe przymrozki, a Tobie brakuje podstawowej odzieży zimowej.

Oczywiście zasada ta może działać również w drugą stronę. To, że jest zima wcale nie musi oznaczać kilkunastostopniowych przymrozków i opadów śniegu każdego dnia. Dlatego warto tak komponować swoją garderobę, aby zapewnić sobie maksymalne przygotowanie na każde warunki pogodowe. Czego nie powinno zabraknąć w naszej szafie?

Temperatura powyżej 0oC – jak się ubierać?

Jeżeli na zewnątrz jest zimno, ale sucho jednocześnie, skomponowanie ubrań na jazdę rowerem nie powinno być trudne. Oczywiście podstawa każdego zestawu, na każdą pogodę będzie odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna, która zapewni nam ochronę przed zimnem, a jednocześnie skuteczne odprowadzanie potu, aby uniknąć przegrzania się. Obecnie na rynku możemy wybrać spośród szerokiej oferty odzieży termoaktywnej wykonanej z tkanin naturalnych i syntetycznych. Powinna być ona dobrze dopasowana, aby móc założyć ją pod nasze codzienne ubrania.

Poza bielizną termoaktywną ważna jest kurtka przeciwwiatrowa, która nie pozwoli nam na zawianie. Spodnie na rower i rękawiczki również będą doskonałym wyborem. Pod kurtkę możemy ubrać np. bluzę wykonaną z bawełny, która zapewni nam warstwę ciepła. Szeroką ofertę bluz sportowych posiada firma Quicksilver.

Temperatura poniżej 0oC – jak zabezpieczyć się na jazdę w zimie?

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadkach kiedy temperatura spada poniżej -10oC, jazda na rowerze nie jest wskazana! Może grozić to poważnymi problemami z drogami oddechowymi, stawami, lub groźnymi przeziębieniami i zapaleniami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jazdę rowerem w kilkustopniowym mrozie, musimy pamiętać o odpowiedniej odzieży.

Obowiązkowa jest zimowa kurtka kolarska oraz chusta buff, która zasłoni nasze drogi oddechowe. Oczywiście musimy mieć bieliznę termoaktywną oraz czapkę. Poleca się również założenie dwóch par skarpetek.

Jak ubrać się na rower – podsumowanie

Niezależnie od tego w jakich warunkach decydujemy się jeździć na rowerze, musimy pamiętać, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Dlatego właśnie nie powinniśmy decydować się na podróże rowerem, jeżeli warunki pogodowe są wyjątkowo niesprzyjające. Może to zakończyć się dla nas poważnymi problemami zdrowotnymi.

Źródło zdjęć: freepik.com

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz